Наши ученици на јавном часу историје испред споменика Породица

Датум објаве: 19/04/2024

Ученици Саобраћајне школе Пинки учествовали су на јавном часу историје 15. априла 2024. године, испред споменика Породица на Кеју жртава рација.

Тиме је обележено сећање на протеривање наших суграђана у Другом светском рату, када је бачка страна Општине Нови Сад потпала под мађарску окупацију. Више од 20.000 Новосађана, углавном Срба и Јевреја, били су протерани из града, само зато што се нису уклапали у политичке концепте нове власти. Са места где је одржан овај јавни час, несрећне Новосађане је скела плански превозила на друге окупиране делове Југославије, а највише у НДХ.

Предавање је одржао Петар Ђурђев, директор Историјског архива Града Новог Сада. Нашим ученицима је предавање било веома инспиративно.

Извештај припремила Љиљана Драгосављевић Савин